Neste World RX of Latvia
Neste World RX of Latvia
World RX FIA

KRISTOFERSONS KĻŪST PAR PASAULES RX ČEMPIONU

Zviedrs Johans Kristofersons ir uzvarējis 2017. gada Monster Energy FIA pasaules rallijkrosa čempionātā, neraugoties uz to, ka līdz sezonas beigām atlikuši vēl divi posmi. PSRX Volkswagen Sweden (kuru pārstāv Kristofersons un Peters Solbergs) ir nodrošinājusi uzvaru arī komandu čempionātā, pēc dominējošas sezonas ar Volkswagen Polo GTi Supercar automašīnām.

Neste World RX of Latvia Kristofersons izcīnīja savu piekto uzvaru pēc kārtas (un devīto reizi  pēc kārtas kāpa uz goda pjedestāla), palielinot savu kopvērtējuma pārsvaru līdz 62 punktiem, kas ir par diviem punktiem vairāk nekā iespējams izcīnīt atlikušajos divos posmos. PSRX Volkswagen Sweden komandai pēc Latvijas posma ir 112 punktu pārsvars pār Team Peugeot-Hansen, ar ko pietiek, lai priekšlaicīgi nodrošinātu čempionu titulu arī komandu ieskaitē.

Kristofersona komandas biedrs Peters Solbergs bija iesaistīts negadījumā otrā pusfināla pirmajā līkumā, pēc kura brauciens tika apturēts. Norvēģis pēc avārijas tika nogādāts uz papildu pārbaudēm slimnīcā, kurās atklājās ka viņam ir lauzts atslēgas kauls. [papildināts 18. septembrī – konstatētas arī divas lauztas ribas, un plaušu sasitumi. Solbergs tiks pārvests uz slimnīcu Zviedrijā, kur veikta operācija.]

EKS pilots Matiass Ekstroms sacensībās izcīnīja otro vietu, bet Team Peugeot-Hansen braucējs Sebastjēns Lēbs bija trešais. Noslēdzošajā FIA Eiropas rallijkrosa čempionāta posmā Supercar klasē uzvaru gan sacensībās, gan arī čempionātā izcīnīja Antons Marklunds ar Volkswagen Polo, kopvērtējuma otrās vietas ieguvēju Tomasu Brintesonu (Ford Fiesta) pārspējot par 28 punktiem, bet Tamāšs Pāls Kišs (Peugeot 208) sezonu noslēdza trešajā vietā. Otro vietu Latvijas posmā izcīnīja Robins Larsons ar Audi A1, kas gan kopvērtējumā neļāva pakāpties augstāk par ceturto vietu.

“Ir fantastiska sajūta uzvarēt piecos posmos pēc kārtas,” staro 28 gadus vecais Kristofersons, kurš kļuvis par trešo Pasaules RX čempionu (pēc Solberga 2014. un 2015. gadā, un Ekstroma 2016. gadā). “Šāda rezultāta sasniegšanai esmu strādājis kopš 2013. gada un domāju, ka paies ilgs laiks līdz to pilnībā aptveršu.”

Kristofersons par palīdzību šīs uzvaras gūšanā pateicās komandas biedram Solbergam, tēvam Tomijam un visai PSRX Volkswagen Sweden komandai. Viņš turpina: “Es sekoju tēvam, kad viņš piedalījās sacensībās, un tagad viņš man ir līdzi uz gandrīz visām manām sacensībām un mēs vienmēr esam strādājuši kā ģimenes komanda. PSRX VW Sweden ir līdzīgi izveidota ģimeniska komanda ar Peteru un Pernillu, tāpēc mēs šeit ideāli iederējāmies. Peters ir lielisks komandas biedrs – mēs abi esam sīkumaini un cenšamies pilnveidot katru detaļu. Mēs viens uz otru izdarām spiedienu un es izmantoju viņa milzīgās zināšanas. Viņš pret mani ir bijis ļoti atvērts, un vēlos pateikties gan viņam, gan visai mūsu komandai par ieguldīto darbu.”

Kristofersona komentārs par čempiona titula iegūšanu:“Es nebiju gatavs jau šonedēļ nodrošināt čempiona titulu, un pat nesāku par to domāt līdz brīdim, kad Peters netika finālā. Tikai tad es iedomājos, ka tas varētu būt iespējams. Es vienmēr esmu vēlējies kļūt par pasaules čempionu, šis ir mana sapņa piepildījums. Vēlos pateikties visiem, kas man šajā ceļā ir palīdzējuši.”

Otro vietu izcīnījušais Ekstroms apsveica jauno Pasaules RX čempionu: “Vienmēr esmu uzskatījis ka uzvarēt pelnījis ir visspēcīgākais, un Johans ir pierādījis, ka šogad trasē ir labākais pilots,” atzīst 2016. gada Pasaules RX čempions un divkārtējais DTM čempions.

Ekstroms turpina: “Pazīstu Johanu jau kopš viņa bērnības – es viņu cienu un redzu, ka liela daļa no viņa cīņasspara ir mantota no tēva, Tomija. Nedomāju, ka šoreiz biju spējīgs izrādīt viņam nopietnu pretestību cīņā par uzvaru. Tagad mēs turpināsim cīņu ar Sebastjēnu [Lēbu], lai noskaidrotu, kurš sezonu noslēgs otrajā un trešajā vietā [šobrīd kopvērtējumā Solbergu, Ekstromu un Lēbu šķir vien 15 punkti]. Šajā nedēļas nogalē visi četri komandas auto iekļuva pusfinālā, kas ir fantastiski. Topi [Heikinenam] nepaveicās pusfinālā, taču kopumā šis posms komandai bija ļoti veiksmīgs.”

Francijas pārstāvis Lēbs šodien piekto reizi pēc kārtas kāpa uz goda pjedestāla. Deviņkārtējais WRC čempions stāsta: “Vakardien mums gāja visai grūti, taču naktī uz svētdienu atradām pareizos regulējumus un ceturtajā kvalifikācijā izcīnījām uzvaru. Šodien viss gāja no rokas un atkal esmu izcīnījis vietu uz goda pjedestāla, kas ir lieliski. Apsveicu Johanu, viņš tiešām ir pelnījis šo pasaules čempiona titulu, aizvadot lielisku sezonu bez kļūdām.”

Hoonigan Racing Division pilots Andreass Bakeruds sacensībās izcīnīja ceturto vietu, spējot atgūties pēc slikta starta finālā. Vietējo fanu favorīts, STARD pilots Jānis Baumanis, visa fināla garumā ar Bakerudu un DTM zvaigzni Niko Mulleru aizvadīja spraigu cīņu par goda pjedestālu, galu galā izcīnot piekto vietu, bet EKS pilots Mullers, savā otrajā Pasaules RX posmā, palika sestais.

Latviešu Pasaules RX zvaigzne Reinis Nitišs [EKS] savās mājas sacīkstēs tika pusfinālā, taču tur zaudēja laiku aiz Timija Hansena, kuram bija pārstists rats, un nekvalificējās finālam. Topi Heikinenam, kurš bija vadībā pēc pirmajām divām kvalifikācijām, pusfinālā pārlūza kardāns, liedzot pacīnīties par vietu finālā. MJP Racing komandas mehāniķi naktī uz svētdienu pamanījās salabot Timo Šeidera Ford Fiesta, kura sestdienas pirmajā kvalifikācijā aizdegās.

Priekšpēdējā FIA Eiropas rallijkrosa čempionāta posmā Super1600 klasē uzvaru izcīnīja ungārs Krištians Szabo ar Škoda Fabia. Otro un trešo vietu izcīnīja, attiecīgi, Janno Ligurs un Jussi-Petteri Leppihalme. Vietējais favorīts Artis Baumanis savu pusfinālu noslēdza otrajā vietā, taču finālā nevarēja piedalīties dēļ problēmas ar Škoda Fabia gāzes pedāli – tā remontdarbiem bija nepieciešams vairāk laika kā tiesnešu pieļautais. Szabo tagad kopvērtējumā iekrājis 12 punktu pārsvaru pār Baumani.

Pasaules RX un IMG vadītājs Pols Belamijs: “Kārtējo reizi, RA Events un visa Neste World RX of Latvia komanda ir radījuši fantastiskas sacensības. Šajā nedēļas nogalē trasi apmeklēja daudzas amatpersonas un augsti viesi, ieskaitot FIA prezidentu Žanu Todu, Latvijas premjerministru Māri Kučinski un Rīgas mēru Nilu Ušakovu. Bijām priecīgi visus trīs redzam pasniedzot Pasaules RX, Euro RX Supercar un Super1600 kausus. Apsveicu Johanu Kristofersonu un PSRX Volkswagen Sweden komandu ar izcīnītajiem čempionu tituliem. Johans visu sezonu ir braucis bez kļūdām un ir pelnījis kļūt par pasaules čempionu. Tāpat apsveicu Antonu Marklundu ar Eiropas čempiona titulu, to izdarot lielā konkurencē, nereti sacensībās piedaloties maksimālajam skaitam dalībnieku. Domās esam kopā ar Peteru pēc viņa negadījuma pusfinālā un, Pasaules RX komūnas vārdā, vēlam viņam ātru atveseļošanos!”

Priekšpēdējais 2017. gada sezonas Pasaules RX posms notiks Vācijā, Esteringas trasē, jau pēc divām nedēļām. Germany RX būs arī noslēdzošais posms Super1600 čempionātā.

Posma rezultāti
Neste World RX of Latvia rezultāti atrodami www.fiaworldrallycross.com/results

Pasaules RX kopvērtējums
Čempionāta kopvērtējums atrodams www.fiaworldrallycross.com/standings